24 Eylül 2010 Cuma

Neden F klavye kullanmalıyız ?

Neden F klavye kullanmalıyız ?

Eğer bu makaleyi okuyorsanız, demek ki bilgisayar başındasın ve önünüzde klavye var. İstatistiklere göre %90 ihtimalle klavyeniz “Q“ klavye.

Peki ama neden “F” değil de “Q” klavye kullanıyoruz ?

Durun hemen cevap vermeyin. Yada “Ben bunu kullanıyorum kardeşim,sana ne.!” Demeyin. Her zaman, öncelikle karşımızdakinin fikrini dinleyelim, ondan sonra karar verelim.

İki klavye yi karşılaştırarak başlayalım.

“Q Klavye” :

  Q klavye daktilo kullanılan dönemlerde, ingilizce için üretilmiş klavye dir. Q klavye,İngilizce de yavaş yazmak için üretilmiş bir klavyedir. Bu dönemlerde daktilo kullanılırken,harflerin birbirleri ile karışması ile oluşan kilitlenmeleri önlenmek için oluşturulmuştur. Sık kullanılan harflerin tuşları bir birinden uzaklaştırılmıştır. Bu klavye oluşturulurken tek amaç daktilonun kilitlenmemesidir. Bilimsel bir çalışma sonucunda oluşturulmamıştır. Q klavye,hızlı yazmak için verimli değil,aksine çok verimsiz bir klavye dir.“F Klavye”

F klavye 1955 yılında yapılan bilimsen çalışma ile oluşturulmuştur. Türk dili incelenerek, sol ele sesli harfler, sağ ele sessiz harfler.En kuvvettli parmaklar olan işaret parmakları en sık kullanılan harflere basacak şekilde oluşturulmuştur. Bu sistem dünyada ender sistemlerden biridir.
Arapça,Çince ve Kiril alfabesi için oluşturulmuş özel klavyeler vardır. Türkçe ise Latin alfabesi için özel olarak oluşturulmuş 4 klavyeden biridir. Türkiye Dünyada kendi klavyesini yaratmış 4 ülkeden biridir.


Gelelim verimlik, yani hız konusuna;

Aranızda “Ben Q klavyede daha hızlı yazıyorum.” Diye bilirisiniz.  Yazamassınız!. Lütfen kendinizi kandırmayın. Hiç bir araştırma yapmasanız dahi, mantık olarak düşünseniz bile kendiniz bunu bulursunuz. Biri daktilo kilitlenmesin diye , daha yavaş yazılması için oluşturulmuş, diğeri ise dil incelenerek en verimli olucak şekilde oluşturulmuş bir klavyedir.
Yapılan araştırmalarda;  Türkçe yazan biri F klavye ile ortalama  100 kelime yazıyorsa bu oran Q klavye ile  50 kelimedir.


Buraya kadar yazdıklarımdan sonra, hala Q klavye daha kullanışlı, ben Q klavye kullanıcam diyen var ise,  makalenin bundan sonraki bölümünü okumaya bilir. Çünkü bu kişilerin ya mantıkları yoktur yada  ön yargıları var . Ve bu ön yargılarını kıramıyorlar demektir. 


Makaleye devam etiğinize göre F kalvye kullanma taraftarısız demektir. Peki F klavyenin yagınlaşması için neler yapılması gerekmektedir.


Tabi ki görevin büyük kısmı devlete düşmektedir. Bu bir devlet politikası haline getirilmeli ve F klavye özendirilmelidir. Okullarda, ordurda kısacası Devlet kurumlarında F klavye mecburi olmalıdır.  İthalat yapan firmalara F klavye li ürünler getirmeleri mecbur kılınmalıdır.  F klavye olmayan ürünlerin vergisini bir miktar artırılması bile firmaları F klavyeye yönlendirmeye yetecektir. Sadece donanımsal olarak  değil, yazılımsal olarakta F klavyeye uygun ürün ithalatı özendirilmelidir.

Peki biz kullanıcılara düşen görev yokmu. Tabiki var. Her şeyi devletten beklememeliyiz. Öncelikle kendimiz ürün alırken F klavye tercih etmeliyiz. Satıcılardan ısrarla F klavyeli ürün istemeliyiz. Biz tüketiciler gücümüzün farkına varmalıyız. Eğer biz ısrarla istersen, üreticiler ve ithalatcılar F klavyeli ürünler piyasaya sunmak zorunda kalıcaklardır.
Çevremizdeki kişileri bu konuda bilinçlendirip teşvik etmeliyiz.

Eğer Türkçe kullanıyorsak, bizim için üretilmiş ve üstelik bizim üretiğimiz bu klavyeyi kullanmalıyız. Yıllarca üzerimize yapışan, yabancı özentisi olma huyumuzu, aşağılık kopleksimiz üzerimizden atmalıyız.

Eğer bu yazıyı buraya kadar okuduysanız, siz de bu görüşe katılıyorsunuz demektir.  Ozaman alıcağınız bir sonraki ürünün “F Klavye”li ürün olmasına dikkat edelim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder